Leczenie wątroby Warszawa
Marskość wątroby
Marskość wątroby charakteryzuje się nieodwracalną substytucją komórki wątroby (hepatocytów) przez tkankę łączną. Pojawia się zespół niewydolności komórek wątrobowych, prowadzący do całkowitego zakłócenia normalnego funkcjonowania narządu i tzw. zespołu nadciśnienia wrotnego. Konwencjonalne leczenie marskości wątroby może jedynie spowolnić postęp choroby i zmniejszyć ryzyko zagrażających życiu powikłań marskości (nadciśnienie wrotne, krwawienie z przewodu pokarmowego, encefalopatia, wątrobowa śpiączka, bakteryjne wodobrzusze-zapalenie otrzewnej, zakrzepica żyły wrotnej, zespół wątrobowo-nerkowy, wątrobowokomórkowy rak).
Przejdź do Poradni Internistycznej:
Jakie są funkcje wątroby?
Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów ludzkich. Główną funkcją wątroby jest neutralizacja i wydalanie substancji toksycznych pochodzących ze środowiska zewnętrznego (różne alergeny, toksyny, alkohol, leki) lub powstających w organizmie w wyniku metabolizmu (aceton, amoniak, etanol i inne). Wątroba bierze również udział w trawieniu, regulacji metabolizmu węglowodanów, jest magazynem mikroelementów, witamin i glikogenu, wątroba również syntetyzuje białka krwi zaangażowane w krzepnięcie krwi i transport różnych witamin i hormonów w całym organizmie.
Choroby wątroby
Najpowszechniej występującymi chorobami wątroby są zapalenie wątroby i marskość wątroby.
Zapalenie wątroby o zakaźnej etiologii (wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, C, D, E, F, G) i toksyczne zapalenie wątroby (nabyte poprzez nadużywanie alkoholu, leki, oraz zatrucie chemikaliami) są to problemy, z którymi mierzymy się w OpraMed.
Zapalenie wątroby o zakaźnej etiologii (wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, C, D, E, F, G)
Toksyczne zapalenie wątroby (alkoholowe, wywołane lekami, w przypadku zatrucia chemikaliami)
Przewlekłe zapalenie wątroby
Zapalenie wątroby może również rozwinąć się w przypadku chorób autoimmunologicznych i choroby rentgenowskiej. Przewlekła postać zapalenia wątroby może być rozwinięta niezależnie, (poprzez nadmierne spożywanie alkoholu) lub z powodu ostrego zapalenia wątroby (najczęściej wirusowego zapalenia wątroby typu B, C, D i G). Nieleczone przewlekłe zapalenie wątroby jest niebezpieczne z powodu prawdopodobnego rozwoju marskości wątroby i wysokiego ryzyka rozwoju raka wątroby.
Jak wygląda leczenie uszkodzeń wątroby?
Terapia jest stosowana w połączeniu z metodami wlewów dożylnych wpływającymi na przyczynę choroby. Celem działań jest regeneracja tkanki wątrobowej, prowadząca do przywrócenia jej funkcji. W wyniku terapii obserwuje się znaczną poprawę parametrów wątrobowych (bilirubina, ALT, AST, GGT, ALP, białko całkowite, płytki krwi). Ryzyko wystąpienia powikłań marskości wątroby, takich jak nadciśnienie wrotne lub krwawienie jest zmniejszone. Oczywiście, sukces leczenia wirusowego zapalenia wątroby i marskości wątroby zależy od rodzaju wirusa (w przypadku przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C – także jego genotypu), czasu trwania choroby, ilości wirusów i poziomu transaminaz (ALT i AST) we krwi.
Sygnały, które daje nam wątroba
Uszkodzenie Zdarza się, że objawy choroby wątroby nie pojawiają się od razu lub nie są odczuwalne, dopóki choroba nie ewoluuje do bardziej niebezpiecznej postaci. Ból wątroby jest bardzo często mylony z innymi jego rodzajami. Należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku gdy pojawi się ból prawego ramienia lub ból pleców. W razie niepewności należy pilnie skontaktować się z lekarzem. Ból wątroby może być ostry i kłujący, oraz tępy i pulsujący.