Sprawdź, czy jesteś nosicielem wirusa HPV - badania HPV dla mężczyzn - skontaktuj się z nami!

O naso nas
diagnostykadiagnostyka
poradnieporadnie
usługi medyczneusługi medyczne
cennikcennik
poradnikporadnik
Kontaktkontakt

Kilka faktów dotyczących infekcji HPV

Nie tylko ludzie którzy uprawiają seks są narażeni na kontakt z wirusem HPV. Według danych CDC jest najczęstszą z chorób przenoszonych drogą płciową. W samych Stanach Zjednoczonych około 79 milionów ludzi jest nosicielami human papilloma virus.

Infekcja wirusem HPV jest główną przyczyną zmian w komórkach szyjki macicy i stanowi przyczynę rozwoju raka szyjki macicy i raka odbytu.

Zakażona wirusem HPV osoba może być bezobjawowa i zarażać innych.

Niektóre typy wirusa są wysoko onkogenne, a niektóre nisko onkogenne.

Wirus brodawczaka ludzkiego - HPV o typie 6 i 11 powoduje brodawki płciowe, zmiany jamy ustnej, pochwy i sromu, kurzajki dłoni i stóp.

Kontakt seksualny nie jest jedyną drogą infekcji wirusem hpv, choć w wyniku seksu oralnego z osobą zarażoną najczęściej dochodzi do infekcji jamy ustnej wirusem HPV.

Temat wirusa brodawczaka ludzkiego może prowadzić do wielu pytań:

  • Jak doszło do zarażenia wirusem HPV?
  • Czy wirus brodawczaka ludzkiego jest niebezpieczny?
  • Mam HPV, co z seksem?
  • Czy to oznacza, że muszę przestać uprawiać seks?

Postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań, które w przestrzeni publicznej są pomijane w kontekście kontaktu z wirusem brodawczaka ludzkiego i seksu.

Co to jest wirus brodawczaka ludzkiego i jak jest transmitowany?

Wirus brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus) jest małym bez osłonkowym wirusem, z grupy Papillomaviridae, który ma materiał genetyczny w postaci kolistego, dwuniciowego DNA. Istnieje ponad 200 typów wirusa. Jednym z kryteriów podziału typów wirusa jest podział na serotyp o niskim ( typ wirusa LR HPV, low risk) i wysokim (typ wirusa HR HPV, high risk) ryzyku onkogennym. Serotypy HPV o niskim ryzyku onkogennym tj. 6 i 11 nie są powiązane ze zmianami o charakterze złośliwym, mogą zaś powodować zmiany nowotworowe łagodne w tkankach miękkich w postaci np. kłykcin kończystych.

Rak szyjki macicy

Typy wysoko onkogenne mogą powodować raka w częściach takich jak gardło i odbyt, jednak nie ma zaleceń rutynowych badań przesiewowych w tych obszarach. Powodują również zmiany dysplastyczne szyjki macicy, które potem prowadzą do raka szyjki macicy.

Transmisja brodawczaka ludzkiego - HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego jest niezwykle łatwo transmitowany. Zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego nie są zależne od liczby partnerów seksualnych, a po prostu od bytowania w organizmie. Wirus brodawczaka ludzkiego przenoszony jest przez bezpośredni kontakt ze skórą lub obszarem dotkniętym zakażeniem, a wirusem HPV można zarazić się podczas stosunku waginalnego, seksu oralnego lub analnego.

Osoby uprawiające seks są bardziej narażone na infekcje gdy: uprawiają seks zbyt wcześnie lub uprawiają seks bez zabezpieczeń, skóra na genitaliach jest podrażniona, występują zmiany skórne w tych okolicach. Trzeba pamiętać, że prezerwatywa może nie uchronić przed infekcją. Trzymanie się za ręce, jedzenie i używanie wspólnie sztućców, naczyń, wspólne kąpiele, używanie wspólne ręczników może być potencjalnym źródłem powodującym zakażenie.

Zakażenie wirusem hpv - z praktyki klinicznej

Przykładem łatwości zarażenia jest nasz były już pacjent, który trafił do OpraMed z powodu nawracającej zmiany spojówki spowodowanej wirusem HPV. Do transmisji doszło podczas przypadkowego dotknięcia palcem dłoni kłykciny na pachwinie swojego partnera i potarcie oka.

Po około 3 miesiącach od incydentu w lewym oku, pojawiła się nieswoista zmiana drażniąca oko. Zaniepokojony pacjent zasięgnął porady lekarskiej okulistycznej w trybie planowym. Stwierdzono zakażenie wirusem HPV, w wyniku czego powstała zmiana zwana brodawczakiem - spojówki oka lewego. Kilkukrotnie usuwany odrastał jeszcze większy, tworząc bogatą sieć naczyń krwionośnych.

W trakcie leczenia w OpraMed brodawczak powoli się zmniejszał, a sieć naczyń krwionośnych obumierała. Finalnie wyleczyliśmy zakażenie wirusem HPV, bez późniejszego nawrotu. Po uzyskaniu ujemnego testu PCR, pacjenta zaszczepiliśmy przeciwko wirusowi HPV. Więcej wyleczonych pacjentów możesz zobaczyć tutaj

brodawczak oka, wirus hpv, papillomavirus in eye, leczenie wirusa hpv

Mam hpv, co z seksem?

Będąc osobą zarażoną narażasz innych! Poinformuj partnerów z którymi chcesz uprawiać seks

Mężczyźni którzy są nosicielami HPV, nie zdają sobie sprawy z zakażenia przy bezobjawowym przebiegu. Wystarczy jednorazowo uprawiać seks z osobą zarażoną, aby w organizmie zagnieździł się wirus. Często wśród kobiet pojawiają się nawracające zakażenia układu moczowego, dyskomfort i pieczenie. Okolice intymne mogą być bolesne, a to z kolei nakłania do diagnostyki. Każdy kontakt z wirusem wprowadza do organizmu kolejne cząstki wirusa, osłabiając układ odpornościowy i zmniejszając szanse na wyleczenie. Seks oralny również prowadzi do zakażenia.

Czy więc uprawiać seks? Do momentu wyleczenia konieczna jest wstrzemięźliwość. Możliwe jest rozprzestrzenienie się patogenu, nawet jeśli nie wykazujesz objawów. U kobiet potencjalny rozwój raka szyjki macicy lub/i tocząca się dysplazja, ułatwiają dyscyplinę leczenia.

Mam jednego partnera seksualnego, więc zarażenie wirusem mi nie grozi. To mit!

Kontakty seksualne z jednym partnerem nie uchronią przed wirusem. Problemem jest utajone i bezobjawowe nosicielstwo, które może doprowadzać do zarażenia. Zalecamy badanie genetyczne w kierunku HPV, a gdy otrzymasz pozytywny wynik testu, walkę z infekcją oraz zaprzestania kontaktów z osobą zarażoną do czasu wyleczenia. HPV może być łatwo przenoszony na zdrowe osoby. Jeśli przechodzisz leczenie mające na celu całkowite wyeliminowanie szkodliwego patogenu, nie powinieneś uprawiać seksu. Jesteś narażony/a na ryzyko zakażenia szczepami wirusa HPV, nawet jeśli uprawiasz seks z jedną osobą.

Konsultacja merytoryczna:

lek. Łukasz Warda, specjalista onkologii klinicznej

Zainteresował Cię artykuł?


Zapraszamy do skorzystania z usług naszej Poradni Leczenia HPV

lub umów się od razu na wizytę

+48 22 299 38 99

Zapraszamy do przeczytania pozostałych artykułów


Znajdziesz tam wiele ciekawych i wartościowych informacji