JESIENNA CHANDRA, CZY JUŻ DEPRESJA? Część 3
Spis treści
Z depresją, podobnie jak wieloma innymi podstępnymi chorobami można wygrać, ale to proces długotrwały wymagający konsekwencji działań. Obok wspomnianego w poporzednich częściach artykułu procesu dieto- i fitoterapeutycznego jest wiele innych elementów z dziedziny naturoterapii, które sukcesywnie włączane w codzienne życie potrafią znacznie poprawić komfort funkcjonowania w tzw. „szarej rzeczywistości”.
Organizm dobrze odżywiony, to organizm pełny sił witalnych, sprawnie funkcjonujący, a dzięki temu w pewnym zakresie optymistycznie nastawiony do świata. Do „pełni szczęścia” niezbędne może się okazać uwzględnienie również innych czynników środowiskowych, takich jak:
- regularna umiarkowana aktywność fizyczna;
- techniki relaksacyjne, ćwiczenia oddechowe;
- regularny wypoczynek i pełnowartościowy sen;
- oczyszczanie organizmu [zewnętrzne i wewnętrzne] z toksyn, metali ciężkich, mikroorganizmów pasożytniczych;
- aroma-, chromo- i muzykoterapia;
- stawianie nowych celów;
- otoczenie życzliwych ludzi.
RUCH – KONDYCJA CIAŁA I UMYSŁU
Regularna aktywność fizyczna to nie tylko niezbędny element na liście prozdrowotnych nawyków. Według najnowszych badać może zmniejszać stany depresyjne nawet o prawie 20%. Dlaczego? Ruch stymuluje wzrost samooceny i samoakceptacji, niekontrolowany wyrzut hormonów szczęścia w postaci endorfin odpowiada za poprawę samopoczucia oraz zdecydowanie bardziej pozytywne nastawienie do codziennych spraw. Spocone, zmęczone ciało oczyszcza się z toksyn, a umysł z natłoku przytłaczających myśli. Zaleca się regularność aktywności fizycznej - minimum 3 razy w tygodniu, w postaci spacerów, basenu, zajęć fitness, jazdy na rowerze, itp.). Dla poprawy kondycji i efektów aktywności fizycznej warto jednocześnie wspomóc organizm metodami oczyszczającymi.Sauna to nie tylko sposób na oczyszczenie organizmu z substancji szkodliwych, ale i możliwość chwilowego odstawienia kłębiących się myśli na boczny tor. To czas głębokiego relaksu, odświeżenia ciała oraz umysłu.
Stres oraz sen to istotne komponenty wpływające na poziom egzystencji. Im mniej na co dzień pierwszego elementu, a więcej drugiego, tym jakość życia lepsza, a wewnętrzna równowaga bardziej stabilna. Dlaczego zasada: „↓S-↑S” ma tak duże znaczenie? Ponieważ bardzo często zmiana wszystkich innych nawyków nie przynosi pożądanych efektów, do momentu poprawy jakości snu i ograniczenia sytuacji stresowych.
Sen to lekarstwo (optymalny czas trwania 8-9h, od najpóźniej godz. 23-ej), czas na regenerację, oczyszczenie organizmu, wyciszenie umysłu i naprawę powstałych mikrouszkodzeń, a stres to agresor niszczący wszystko, co napotka na swej drodze oraz atakujący głównie te obszary, które są najsłabsze i najbardziej podatne. Wyżej opisany mechanizm nie pozostaje bez znaczenia dla kondycji umysłu i narażenia na stany depresyjne. Przewlekle wycieńczony i zestresowany organizm to zmęczone nadnercza, których zbyt intensywna praca skutkuje nadmierną produkcją hormonów (m.in. kortyzolu, adrenaliny) wywołującą nieustannie podwyższoną gotowość organizmu do walki lub ucieczki i wszechtowarzyszące niekomfortowe poczucie strachu oraz niepokoju, a stąd już tylko krok do depresji.
ODDECH PEŁNĄ PIERSIĄ
Bardzo często bagatelizowana, wręcz niezauważalna i niedoceniana pod kątem swego znaczenia pozostaje czynność oddychania, będąca odruchem bezwarunkowym. Proces, nad którym tak rzadko się „pochylamy” (jeżeli w ogóle) zazwyczaj następuje w sposób niewłaściwy. Takie, jakie mamy obecnie czasy, taki również mamy oddech – szybki, płytki, niestaranny a przez to nieefektywny. Właściwy oddech, oddech przeponowy dotlenia cały organizm, każdą komórkę ciała, wyrównuje rytm serca, uspokaja. Powinien zostać wypracowany, niczym dobry nawyk.
AROMATERAPIA – POTĘGA POWONIENIA
Zapach może zniewalać, pobudzać, dodawać energii, jak również działać kojąco, uspokajająco, wręcz wyciszająco. W zależności od tego, czy organizm jest nadmiernie wyeksploatowany ekspozycją na stres, czy wręcz „znudzony” codzienną rutyną warto sięgnąć po inną kompozycję wyciągów z kwiatów, liści, nasion, czy drewna.
Terapia zalecana jest przede wszystkim w następujących postaciach:
- kąpieli – ok. 10-15 kropli/ wannę ciepłej wody o temp. ok. 38ºC, ok. 15 minut kąpieli;
- prysznica – 30-50 kropli/ 200ml opakowanie bezzapachowego szamponu;
- płukanki – ok. 5 kropli olejku/ 50ml wody, łyżka roztworu trzymana ok. 2-4 minut
w ustach;
- inhalacji – ok. 5 kropli olejku/ szklankę ciepłej wody;
- skrapiania olejkami pościeli, poduszek, ręczników;
- masażu – ok. 5 kropli zmieszanych z neutralnym olejem roślinnym wykorzystywanym w kuchni;
- kominków aromaterapeutycznych – ok. 10 kropli do napełnionej wodą miseczki kominka a następnie podgrzewanie przy zastosowaniu świecy.
Wśród olejków działających antydepresyjnie warto wymienić m.in.:
- geraniowy;
- cytrusowe: grejpfrutowy, cytrynowy, limetkowy, mandarynkowy;
- neroli,
- lawendowy;
- melisowy;
- miętowy;
- majerankowy;
- różany;
- Ylang Ylang (jagodlin wonny)
CHROMOTERAPIA – SIŁA BARW
W przypadku skłonności do zmian nastroju, stanów depresyjnych warto zwrócić uwagę na otaczającą kolorystykę zarówno w dekoracji pomieszczeń domowych, jak i codziennym ubraniu – ograniczyć ilość brązów i szarości, zastępując lub włączając kolor niebieski, żółty, czy złoty;
MUZYKOTERAPIA – MOC DŹWIĘKU
Z muzyką jest podobnie jak z zapachem, czy kolorem. Kilka dźwięków może porwać do tańca, zachęcić do klaskania, „pozytywnie nastroić” lub wprowadzić w stan zadumy, transu, czy wzruszenia. W okresach depresyjnych warto wybierać „żywe”, skoczne dźwięki i optymistyczne teksty a unikać melancholijnych, czy wręcz katastroficznych rozważań o sensie życia typowych choćby dla muzyki hip-hopowej.
ESTETOTERAPIA – PIĘKNO PRZYRODY
Kontakt z otoczeniem, obcowanie z przyrodą wykazuje zbawienny wpływ o każdej porze roku i każdej porze dnia. Spacer nad brzegiem morza, szum strumyka, czy drzew w lesie, zapierające dech widoki z górskich szczytów, jak również muzealnych eksponatów potrafią zdziałać cuda niwelując napięcie i wzmacniając pozytywne bodźce.
GRUNT, TO MIEĆ CEL
W stanie permanentnej depresji nie chce się dosłownie nic. Czasem może temu sprzyjać codzienna rutyna, brak pozytywnych bodźców, ogólny marazm. Stawianie sobie celów, ich weryfikacja i aktualizacja zapewnia życiu „świeży powiew”. Samo wyznaczenie nowych przedsięwzięć potrafi zmotywować, pobudzić, działając jednocześnie jako środek zapobiegawczy. Każda inicjatywa, pomysł na siebie, jasno wytyczony plan i określone punkty docelowe odwracają uwagę od bardziej ulotnej strony życia. Zadaniowość nadaje sens, a odejście od długo praktykowanych nawyków, choć wymaga wysiłku i wyrwania z pozornej strefy komfortu korzystnie wpływa na chemiczne procesy zachodzące w mózgu.
PSYCHOTERAPIA - KREATYWNA KOMUNIKACJA
Kontakt z drugim człowiekiem to nieoceniona potęga kojących emocji redukujących napięcie, wywołujących radość, czego wyrazem jest niczym nieposkromiony, zaraźliwy śmiech – a szczery śmiech to przecież zdrowie w pełnym wymiarze fizycznym, psychicznym oraz społecznym.
Autor artykułu:
Anna Dymek-Kucińska
Koordynator Poradni Dietetycznej
Centrum Medycyny Konwencjonalnej
i Alternatywnej Opra-Med
Zainteresował Cie artykuł?
Zapraszamy do skorzystania z usług naszej
Poradni Leczenia Chorób Psychicznych
lub umów się od razu na wizyte...
+48 22 299 38 99