Dużo mówi się o tym, że należy pić dużo wody. 2 litry dziennie? A może więcej? Ale dlaczego woda jest dla naszego organizmu aż tak niezbędna?
Dzisiaj zajmiemy się tym, co daje nam picie wody, czym może skutkować jej niedobór i jakie są tego skutki dla organizmu.
Woda służy przede wszystkim do usuwania zbędnych produktów przemiany materii i wspomagania prawidłowej pracy nerek oraz układu moczowego. Jej obecność jest konieczna we wszystkich procesach metabolicznych.
Dobrą praktyką jest wypicie przynajmniej jednej szklanki wody od razu po przebudzeniu, co pozwoli oczyścić ciało z toksyn oraz pobudzić przemianę materii.
Picie wody wspomaga metabolizm, a co za tym idzie – spalanie kalorii. Woda pozwala także pohamować nadmierny apetyt – tutaj sprawdza się wypicie szklanki wody 20 minut przed posiłkiem.
Woda umożliwia kontrolowanie temperatury poprzez jej parowanie z powierzchni ciała oraz rozprowadzanie ciepła po organizmie. Pomaga to zapobiec przegrzaniu lub przeciwnie – ogrzewać przy niskich temperaturach.
Nieodpowiednia ilość wody może skutkować przesuszoną skórą oraz powstawaniem niedoskonałości (w wyniku gromadzenia się toksyn). Słabo nawilżona skóra świadczy o nieprawidłowym przebiegu procesu odnowy naskórka. Niestety kremy nawilżające mogą nie wystarczyć, dlatego należy pamiętać o jej nawilżaniu od środka.
Niedobór wody może powodować ból w kręgosłupie: skład krążków międzykręgowych, budujących kręgosłup, w większości stanowi woda. Dlatego jeśli jej ilość jest nieodpowiednia, powoduje to ich osłabienie. Prowadzi to do utraty naturalnej zdolności do regeneracji, która może łączyć się właśnie z bólem.
Również tkanki miękkie muszą być odpowiednio nawodnione, aby mogły przesuwać się elastycznie względem siebie. Woda jest ważna w przypadku właściwej ruchomości stawów i ogólnej mechaniki ruchu.
Wzmożona aktywność dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na płyny. Prawidłowy poziom nawodnienia przed i podczas wysiłku fizycznego jest skutecznym sposobem na poprawienie swojej efektywności oraz ma związek z odpowiednim dotlenieniem organizmu.
Wodę najlepiej jest pić regularnie, w niewielkich ilościach i mieć ją zawsze pod ręką.
Picie wody redukuje zmęczenie, przez utrzymanie optymalnego poziomu nawodnienia i dotlenienia mózgu oraz tkanek. Woda dostarcza także składniki odżywcze do tych narządów i komórek, które ich potrzebują.
Organizm nie jest w stanie magazynować wody. Tymczasem traci ją na wiele różnych sposobów. Skutkami odwodnienia może być rozdrażnienie, złe samopoczucie, senność lub nadmierne pobudzenie, utrata apetytu, osłabienie, zawroty i bóle głowy, wzdęty brzuch lub rzadkie oddawanie moczu.